Po zasazení se o stromeček dobře staráme. On krásně prospívá, kvete a začne nám dávat každým rokem více výborných šťavnatých plodů. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé. Nebo na koláči s drobenkou! Ale už začneme pomalu uvažovat i o jejich dalším zpracování. Meruňkovice? Tak výrobu tohoto lahodného „ohnivého“ moku raději necháme zkušeným odborníkům. Ovšem můžeme meruňky zavařovat, vyrobit si dobrou marmeládu nebo je třeba sušit. Ale tyto plány mohou skončit velmi rychle! Našemu stromku jsou tak tři, čtyři roky a najednou je všemu konec! Začne nám odcházet před očima!
Mrtvice je jako blesk z čistého nebe
Jako je tomu u nás lidí. Také mrtvice meruňky (neboli apoplexie) překvapí postiženého velmi rychle. Ve chvíli, kdy obvykle nic zlého nečeká. A vše je pak úplně jinak, než měl v plánu. Místo bohaté úrody se dočkáme toho, že stromek začne velkou rychlostí chřadnout. Začne to nenápadně. Na jedné nebo i více větvích jsou svěšené listy. Většinou si toho ani nevšimneme nebo to zkrátka připisujeme suchému a slunnému letnímu počasí. Jenže choroba pokračuje. A než nám dojde, že je zle, uschne většina větví. A pak nám meruňka umře celá. Velmi rychle. Bohužel se to stává zahradníkům opakovaně, také při dalších pokusech tento strom úspěšně a dlouhodobě pěstovat.
Co může nemoc způsobit, na co si dát pozor
- nevhodný výběr odrůdy(když do míst s vyšší nadmořskou výškou umístíme teplomilnou odrůdu meruňky)
- nevhodný výběr podnože(meruňky, u kterých je použito roubování na semenáčcích, jsou k mrtvici dle odborníků více náchylné)
- dřevokazné houby(mladý stromek značně oslabí)
- málo vody a živin(dochází opět k oslabení stromu)
- řez koruny v nevhodném období(u meruňky se má provádět v době vegetace, od března do září, nikoli v době vegetačního klidu)
- neopatrně prováděná sklizeň(poškozené větve snadno napadá nebezpečná houbová nákaza)
Nejvhodnější jsou pro pěstování v našich podmínkách rané odrůdy naroubované na odolné peckoviny. Při výběru stromku volíme nejlépe odrůdy, které jsou vyšlechtěné u nás, pro naše podmínky.