Jedovatí živočichové pro nás mohou znamenat hrozbu, ale úmrtí na následky štípnutí či kousnutí jedovatým živočichem nejsou příliš časté. Jedovatí živočichové na nás nezaútočí, pokud se necítí ohroženi. S nějakým druhem jedovatého živočicha je možné se setkat po celém světě. Jsou to jedovatí bezobratlí, hadi, štíří, hmyz, jedovaté ryby nebo třeba jedovatí obojživelnící, kteří vylučují vysoce toxické látky.
Jedovatí živočichové jsou, ale pro nás také významným přínosem v oblasti kosmetiky a homeopatie.
Nemusíme se ničeho obávat, protože účinné látky v homeopatických lécích jsou mnohokrát zředěny.
Jedy jsou opředeny mýty a mnoha tajemstvími. Mají nejrůznější účinky. Další nezastupitelnou roli hrají v péči o pleť. Na trhu dnes najdeme s oblibou používané produkty obsahující hadí jed. Kosmetika s hadím jedem je používána hlavně v boji proti vráskám a k udržení elasticity pleti. Jed totiž přirozeně vypíná pokožku, uvolňuje svalové napětí a předchází tak tvorbě nových vrásek.
Hadí jed produkuje Chřestýšovec, který patří do čeledi zmijovitých. Jedná se o nekrásnějšího chřestýšovce jeho jed je, ale smrtelně jedovatý.
Hadí jedy se využívají také v medicíně. Používají se při léčbě zánětů a k tlumení bolesti. Zmírňuje kožní onemocnění a působí proti křečovým žilám. Jako léčivo byl jed používán již ve starověku.
Dalším v medicíně využívaným živočišným jedem je štíří jed. Obsahuje toxiny s neurotoxickým účinkem. Při průniku neurotoxinu do krevního oběhu se dostavuje celková reakce organismu. Nastává nadměrné slinění, tachykardie, svalové záškuby, pocení, křeče a respirační selhání.
Jedy štírů tvoří celá staletí významnou součást tradiční čínské medicíny. Vědci z amerického výzkumného střediska se zabývají využitím štířího jedu v boji proti rakovině. Máme tedy snad do budoucna naději na vyléčení rakoviny za pomocí štířího jedu?