Jako cibuloviny označujeme rostliny, které vytváří v zemi zásobní orgán cibuli. Lze je krásně kombinovat mezi sebou, nejen barvy, ale i druhy. Jarní cibuloviny jsou relativně nenáročné květiny s krásnými barevnými květy. Jako první se někdy i přes sněhovou pokrývku dere na světlo sněženka následována bledulemi, krokusy, narcisy, hyacinty, tulipány či modřencem.
Koncem září či v říjnu je třeba vysadit cibulky těchto v brzkém jaře kvetoucích rostlin. Při jejich nákupu si je dobře prohlédneme, zda nejsou nahnilé či poškozené. Musíme je vysadit dříve, než začnou růst. Potřebují spíše lehčí kyprou půdu s kompostem a slunné místo. Vysazujeme zásadně ve skupinkách, kde mnohem lépe vyniknou než jako jednotlivé květy, obvykle do hloubky cca 10 cm. Můžeme kombinovat různou výšku, barvy či tvary květů, což vypadá ve skupině velmi dobře. S příchodem mrazů už by měly být zakořeněné.
Cibuloviny se hodí do skalek, ke stromům, keřům i jako obruba záhonů. Kdo chce, může jimi zpestřit trávník. Osázet cibulkami lze i květináče či truhlíky po letničkách. V tom případě necháme přenosné nádoby i s cibulovinami přezimovat v mrazuvzdorné místnosti, třeba ve sklepě. Cibulky obecně nesnáší přemokření a mohou zahnívat, snesou spíše sucho než opak. Po odkvětu vyjmeme cibule opatrně ze země, ale až v době, kdy jim zežloutne nadzemní část. Před skladováním je necháme řádně oschnout a skladujeme hlavně v suchu při teplotě okolo 20 °C. Před výsadbou se doporučuje cibulky namořit, což by mělo mít kladný vliv na jejich odolnost a zdraví. Někdo nechává cibule v zemi a ty pak na jaře zase vykvetou. Jednou za čas je ale obměňujme, aby rostliny i květy byly silné, zdravé a opravdu ozdobné.
Na jaře budeme rádi, že jsme cibulky vysadili. Květy jarních cibulovin jsou toužebně očekávány jako zpráva, že dlouhá zima konečně skončila.