Kešu ořechy jsou u nás poměrně hodně známé, rozhodně více než rostlina, na které rostou. Ledvinovník západní pochází z Brazílie, konkrétně z její severovýchodní části. Rozšířil se do Indie a dalších suchých tropických oblastí. A jak vypadá? Je to nižší strom, který má mohutnou rozvětvenou korunu. Roste asi do výšky 12ti metrů. Květy jsou žluto růžové. Ořechy kešu vlastně nejsou ořechy ale nažky. Ořechy kešu je pouze obchodní název.
Ořechy kešu Nakliceno jsou velice oblíbené jak ve svojí původní přírodní verzi, tak různě pražené a ochucené. V našem jídelníčku se objevují jak ve slaných jídlech jako jsou saláty, tak třeba i ve spoustě dezertů. Kešu patří mezi nejdravější ořechy. Obsahují vitamíny a minerály, které jsou důležité pro fungování lidského těla. Konkrétně v nich najdete vitamíny E, K a B, měď, fosfor, zinek, hořčík, železo a selen. Všechny tyto prvky z nich dělají nutričně velice vhodnou potravinu. A proč je tedy konzumovat?
Velký zdroj hořčíku
Hořčík neboli magnesium je důležitým prvkem pro fungování našeho těla a proto je jeho nedostatek znát. Možná si to ani neuvědomujete, ale nedostatkem magnezia trpí až třetina Čechů. Hořčík působí na naše buňky, dokáže zlepšovat spánek, zmírnit bolesti hlavy a podpořit naše celkové kognitivní funkce. Hořčík je vhodné doplňovat i v podobě potravinových doplňků, avšak nejvhodnější je právě ten přírodní, třeba právě v kešu oříšcích.
Zdravé tuky
Tukům se snaží většina z nás vyhýbat, avšak ne vždy je to dobře. Jsou totiž jak vhodné tak nevhodné tuky. Ty první bychom měli vyhledávat a najdeme je právě třeba v kešu. Obsahuje poměrně málo tuku oproti jiným ořechům a především obsahuje mononenasycené tuky, které jsou zdravé pro naše srdce.
Pokud máte kešu rádi, klidně si je dopřejte i v dietě, vyhněte se však přesoleným praženým verzím a zvolte spíše ty přírodní.