Samozřejmě jste museli rostlinky předtím zasít. A pokud jste tak udělali, tak úrodu můžete klidně sklízet i v hodně pozdním listopadu. Některé druhy zeleniny můžete dokonce klidně nechat i v mrazu, a pokud vám je nikdo nevyfoukne, tak je budete mít extra čerstvé. Podívejme se na nejznámější druhy, které jsou všeobecně známy a které můžete, když už tedy ne letos, ale příští ro klidně sklízet i vy.
Jsou to především tyto druhy.
• některé druhy zelí
• čekanka
• růžičková kapusta
• špenát
• zimní pór
Vybral jsem namátkou jen pět, kterým nějaké to chladno nevadí, a dokonce přečkají i mrazy. Obzvláště růžičková kapusta je v tomto přebornice. Může mrznout, jak chce, vy si ji prostě utrhnete a šoupnete třeba do polévky. Podívejte se na cenu mražené růžičkové kapusty za půl kilogramu (dnes modernější balení po čtyřech stech gramech, ale cenově stejné jak za půl kila).
Špenátové listy také snesou mráz, ale pak se dají upravit jen jako „protlak“. Jako celé listy s potížemi, protože mráz roztrhal jejich buněčnou strukturu.
Čekanku asi moc neznáte, ale pokud ano a potřebujete ji jako léčivku, spotřebujete již jen kořen. Květy má již dávno pryč, nať nebude mít tu sílu, kdežto kořen mrazík nepoškodil a můžete jej použít stejně jako čerstvý. Mimochodem je to oblíbená rostlinka na balkon.
Zelí zná a pěstuje snad každý. To sklízíte i na pozdní podzim stejně jako jindy. Svrchní listy vyhodíte a máte pochoutku, ať už zelí připravujete jakkoli. Je úplně jedno, zda jej budete dusit, či jej bude připravovat syrové jako vynikající salát, třeba s křenem. Dlužno jen napsat že obsah látek potřebných pro tělo bude touto skoro zimní sklizní nepatrně snížen.
Nu a poslední z pěti statečných je zimní pór. Je skoro stejný jako normální pórek, jen je o hodně odolnější. Má však menší počet jemnějších listů a je i růstové menší. Přesto je u nás rozšířenější. Snad i proto, že letní pórek rád „vymrzá“.
Tak tedy pokud jste dosud nevěděli co na podzim na zahrádce či v bedýnkách na balkóně, doufám, že vás článeček inspiroval.