Tkaní je technologický postup výroby textilních látek, jenž spočívá v opakovaném provazování dvou navzájem kolmých soustav vláken. Osnova je podélnou soustavou a příčná se nazývá útek. Tímto se tato technika liší od pletení, vyšívání apod.
Krása gobelínů
Jedná se o nástěnné obrazové koberce, které lze umístit na zeď místo obrazu. Především se tyto koberce tkají dle námětů děl moderních a současných malířů. Můžete si rovněž gobelín navrhnout sami.
Jestliže se obrátíte na profesionály ve svém oboru zabývající se technikou tkaní tapiserií, můžete si tak nechat vyrobit gobelín dle vašeho požadavku. Výsledkem bude kvalitní dílo, které umocní jedninečnou atmosféru tam, kde bude umístěno. Jedná se o velmi vkusný a krásný doplněk do vaší domácnosti, ale lze použít i do kanceláře apod. Typická je originalita a věnování pozornosti v rámci námětu.
Používané techniky
Jedná se o ruční tkaní tapiserie středověkou technikou útkového rypsu na horizontálních či vertikálních stavech. Specializací je melírování. Dále se jedná o ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikou na základě různých výtvarných návrhů. Jedná se bezpochyby o ojedinělé zakázkové práce. Poslední používanou technikou je ruční vázání koberců mající jednodušší design.
Co jste možná nevěděli…
První gobelíny se u nás začaly tkát koncem 19. století ve Valašském Meziříčí. Dodnes je tato tradice zachována. Budova mající dvě patra je plná stavů, gobelínů a tapiserií. Toto umělecké řemeslo zaujalo akademického malíře Rudolfa Schlatauera, kdy se s gobelíny setkal na svých cestách po severských zemích. Rozhodl se, tuto techniku přenést na Valašsko, které je proslavené svou tradicí v rámci tkalcovství.
Gobelín je dražší, ale zároveň velmi hodnotná dekorace do interiéru. Nesetkáte se s nimi jen na hradech či zámcích, ale za první republiky se jednalo o součást architektonických návrhů funkcionalistických vil.